Határozott idejű szerződések hátrányai a várandósság vagy CSED/GYED alatt lejárva

A határozott idejű munkaszerződés számos hátránnyal járhat a munkavállalók számára, de különösen hátrányos helyzetbe hozhatja a kismamákat. Bár ez a foglalkoztatási forma bizonyos rugalmasságot kínálhat a munkáltatóknak, a várandós és kisgyermeket nevelő nők számára komoly bizonytalanságot és anyagi nehézségeket jelenthet. A határozott idejű szerződések esetében ugyanis nincs felmondási védelem, itt nem felmondásról van szó, a szerződés jogszerűen szűnik meg várandósság alatt is a törvény erejénél fogva.

Ebben a cikkben azt járjuk körül, hogy a határozott idejű szerződés végéhez képest az egyes esetekben milyen ellátások illetik meg a kismamát, anyukát.

Alapvetően feltételezzük itt most azt, hogy a baba születését megelőző 2 éven belül 365 biztosított nappal rendelkezik a kismama.

    • Amennyiben határozott idejű szerződése van a munkavállalónak, és a gyermek még a szerződés lejárta előtt megszületik, akkor járni fog CSED és a GYED is a szerződés lejártát követően is, passzív jogon.

    • Ha a baba várható születése a határozott idejű szerződés lejártát követő dátum, de a CSED-et a kiírt időpont előtt 28 nappal, még a határozott jogviszony lejárta előtt meg tudja igényelni a kismama, szintén járni fog a CSED és a GYED is. Igénylést ugyanúgy a volt foglalkoztatóhoz kell benyújtani!

    • Ha a határozott idejű szerződés hamarabb lejár, minthogy CSED-et lehessen igényelni (akár 28 nappal a kiírt időpont előtt), de a baba megszületik a határozott szerződés lejártát követő 42 napon belül, a CSED járni fog, de a GYED már sajnos nem. Igénylést ugyanúgy a volt foglalkoztatóhoz kell benyújtani!
      Itt el lehet gondolkodni azon, hogy apa igényelje a GYED-et.

    • Ha a baba ettől is később születik, ebből a jogviszonyból nem fog ellátás járni.

Mi lehet erre a megoldás?

    1. Egyeztetni a munkáltatóval, hogy legalább a szülés várható hónapjának utolsó napjáig hosszabbítsa meg a szerződést, így járni fog a CSED és a GYED is, bár passzív jogon.

    1. Lehet élni az álláskeresési járadék igénylésével úgy, hogy onnan járhasson CSED és GYED is. Ebben a munkaügyi központban segítő kezet nyújtanak az ügyintézők is. De itt maximum minimálbér után járnak ellátások.

    1. Egyéb lehetőségek után kell nézni, amivel akár még az előző jogviszonytól magasabb ellátások is elérhetőek. HOGYAN? TANÁCSADÁS SORÁN!

Itt szeretném továbbá felhívni a figyelmét minden olyan kismamának, anyukának, akinek bár még a most érkező babára éppen járni fog ellátás, de ne üljön a babérjain, ha tesót is terveznek rövid időn belül!

Tanácsadás nemcsak akkor javasolt, ha ezt a fenti helyzetet kell megoldani, hanem akkor is, ha a határozott idejű szerződés a CSED/GYED alatt jár le, jár ugyan minden ellátás most, DE terveznek még babát. Ugyanis a passzívan kapott ellátások alatt (amikor már nincs a CSED/GYED/GYES mögött munkaviszony) nem biztosított az anyuka, így nem halmozódnak a CSED-hez, GYED-hez szükséges biztosított napok. Ráadásul alap feltétel a CSED/GYED jogosultsághoz az, hogy legyen biztosítási jogviszony, legyen honnan igényelni az ellátásokat. A korábban megszűnt jogviszonyból egy következő babára semmi sem jár már!

Tehát itt is javasolt időben, akár a határozott idejű szerződés lejártát követő hónapok valamelyikében feltérképezni a lehetőségeket, hogy időben segíteni tudjunk. Sajnos sokszor várandósság alatt keresnek meg, amikor már nem lehet mindent megoldani.

Szólj hozzá!