5/5
A „GYED extra” csupán a köznyelvben elterjedt kifejezés, de a törvény sehol sem használja ezt a kifejezést.
A GYED extra tulajdonképpen annyit jelent, hogy:
- visszamehetnek dolgozni, a GYED továbbra is járni fog a munkabér mellett
- apa is igényelheti az ellátást.
A GYED extrát nem kell külön igényelni (mert nincs is ilyen ellátás), ha a szülő, aki eddig is kapta a GYED-et, visszamegy dolgozni. Ha viszont apa igényelné vagy venné át anyától, akkor szükség van az igénylésre (normál GYED igénylés).
Na de akkor, hogy is van ez az apa-GYED?
Kezdjük talán ott, hogy ki jogosult GYED-re?
A törvény szerint – többek között – a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt. Szülő pedig természetesen éppúgy az apa is, mint az anya (valamint az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, és a gyám, továbbá az a személy, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van).
Tehát amennyiben apánál fennállnak a jogosultság feltételei, akkor igényelheti az ellátást, de csak legkorábban a CSED lejártát követően, vagy a gyermek születését követő 169. naptól.
Akár később is dönthet úgy a család, hogy az anya által elkezdett GYED-et mégis apa veszi igénybe. A GYED ugyanis 6 hónapra visszamenőleg igényelhető (legkorábban persze a CSED lejártától, vagy a szülést követő 169. naptól). Ilyen esetben az anya által jogosulatlanul felvett ellátást vissza kell fizetni, vagy kitölteni a jogosulatlan ellátás részt a GYED igénylőn és a lemondást követő nappal apa mehet GYED-re. Ez utóbbi esetben a GYED összegéből levonják a korábban jogosulatlanul felvett összeget és a különbözetet fizetik csak ki.
Mikor jó vagy jobb, ha apa igényli a GYED-et?
- Anya nem jogosult az ellátásra, de apa igen.
- Anya jövedelme nagyon alacsony, apa lényegesen nagyobb összegű GYED-et tud kapni.
- A gyermeket bölcsibe szeretnék adni, anya nem tud munkába állni, de apának van munkahelye – így nem vész el a GYED.
Milyen hátrányai vannak?
- Amennyiben apa igényli az ellátást, anya pedig nem áll munkába, akkor nem lesz tovább biztosított, tehát maga után kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot (köznyelvben tévesen használt TB), ami 2023-ban havi 9.600, 2024-ben 11.300 forint. Ez csak orvosi, kórházi ellátásra jogosít.
- További gyermek tervezése esetén megeshet, hogy anya nem lesz jogosult CSED-re és GYED-re sem, mert szünetel a biztosítása. Ezáltal könnyen előfordulhat, hogy nem lesz meg 2 éven belül a 365 nap biztosítási ideje.
- Ha anyának nem lesz meg a szükséges biztosítási ideje, akkor táppénzt sem fog tudni igénybe venni. Ha visszatér dolgozni később, csak annyi időre lesz jogosult táppénzre, amennyit a visszatérés óta munkában/szabadságon töltött és alacsonyabb összegben jár majd.
- Az az idő, amíg anya nem dolgozik, de nem is kap GYED-et, nem fog majd beleszámítani a nyugdíjba sem.
+1) Nem hátrány és nem előny, de nagyon fontos! Több gyermek esetén minden ellátásnak egy kézben kell lennie. Például, ha apa igényli a GYED-et, de közben megszületik a kistesó, akkor anya nem tud igényelni CSED-et, hiszen azt is apának kellene – de ő nem jogosult rá.
Téves munkáltatói tájékoztatás:
Sok esetben találkozom olyan információkkal az apai GYED igénybevétele során, amikor a munkáltató a kismamát arról tájékoztatja, hogy így meg kell szüntetni az ő munkaviszonyát, mert nem ő veszi igénybe az ellátást. Ez TÉVES! A Munka Törvénykönyve ugyanis nem köti ellátás folyósításához a fizetés nélküli szabadság igénybevételét:
2012. évi I. törvény (Mt.):
128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
(2) A munkavállaló – örökbe fogadott gyermeke gondozása céljából – a gyermek gondozásba történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított három évig, három évesnél idősebb gyermek esetén hat hónapig fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
(3) * A munkavállaló a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42/G. §-a szerinti gyermekgondozási díj időtartamára fizetés nélküli szabadságra jogosult.
130. § * A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében – a 128. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl – fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.
Itt megtévesztő lehet a (3): ez a nagyszülői GYED-et szabályozó törvényi részletre vonatkozik. A 130.§ pedig a tartós beteg gyermekre akár 10 éves korig igénybe vehető GYES-re.
Mint látható, nincs a jogszabályban említés a normál GYED és GYES ellátásra. Így tehát anyuka jogosult a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igénybe venni akkor is, ha egyébként apa igényli a GYED-et.
Igénylése
Az apa-GYED-et ugyanúgy kell igényelni, mint ha anya tenné: Írásban, az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon két példányban a foglalkoztatónál.
Az álláskeresési támogatásban részesülő a támogatást folyósító munkaügyi központnál nyújthatja be az ellátás iránti kérelmét.
Az egyéni vállalkozó, az őstermelő, valamint az önfoglalkoztató a székhelye, lakóhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, illetve a főváros és Pest megye esetében a Budapest Főváros Kormányhivatalához elektronikus úton nyújthatja be a kérelmét.
Előtte azonban az anyának le kell mondania az ellátásról, amit addig kapott. Ha ez GYES, akkor a kormányhivatalnál kell intézni. Ha CSED, és nem CSED+GYED együttes igénylőt adott le korábban, akkor nincs teendő, a CSED lejárta után a CSED határozattal kérheti apa a GYED-et. Ha együttes igénylőt adott le, akkor a munkáltatónál, kifizetőnél kell jelezni, hogy nem kéri a GYED-t. Korábbi GYED folyósítása esetén pedig a GYED-et megállapító szerv felé (munkáltató vagy kormányhivatal) kell eljuttatni a GYED lemondó nyilatkozatot.
Mindezekkel együtt érdemes tervezni és előre gondolkodni – ráadásul hosszú távon. Jelentős pénzösszegeket nyerhetünk, de akár veszíthetünk is, ha meggondolatlanul választunk.
Minden eset más, minden családi helyzet egyedi. Mérlegelni csak a pontos körülmények ismerete mellett lehetséges. Ha ebben segítséget szeretnél kapni, akkor keress bátran és együtt megbeszéljük, hogyan jártok a legjobban!
“GYED extra, avagy apa is igényelheti a GYED-et?” bejegyzéshez 51 hozzászólás
Kedves Melinda,
Az után érdeklődnék, hogy adott egy kismama aki 2024.12.13-tól igényelte a CSED-et (szülés várható időpontja előtt) egy kifizetőhelynél, 2024.12.30-án születtek meg az ikrei (csak CSED igénylőt adott le).
GYED-et apuka venné igénybe de ebben az esetben csak 2025.06.17-től tudná, mert a szülést követő 169. nap erre a napra esik.
Míg az anyának 2025.05.29-én jár le a CSED.
A kieső időben ha még is az anya igényli a GYED-et 2025.05.30-tól majd lemond róla 2025.06.16-án és az apa igényelné munkavégzés mellett 2025.06.17-től a GYED-et akkor az anyának megállapított napi alapot az apa munkahelye felülbírálhatja (szintén kifizetőhely)?
Köszönöm előre is a segítségét.
Kedves Petra!
Jogszabályt másolok:
42/B. § * (1) * A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99700083.tv – Wolters Kluwer – Minden jog fenntartva!
Ez alapán ha a CSSED lejár 05.29-én, apa jogosult a GYED-re 05.30-tól.
De hogy a kérdésre is válaszoljak: anyának anya jövedelme alapján, apának apa jövedelme alapján állapítják meg az ellátást, így ha anya mégis igényli a GYED-et, majd apa veszi át, nem azt fogja apa kapni, amit anyukának megállapítottak, mert apa jövedelmét veszik figyelembe.
Kedves Melinda!
KATA-s vállalkozóként mikor érdemes megigényelni a csedet? Illetve igényléstől kezdve nem dolgozhatok a vállalkozásban vagy már előtte sem? Augusztus 5-re vagyok kiírva a babával.
Gyedet apuka venné igénybe és én is visszamennék dolgozni a csed lejárta után.
Kedves Dóri!
Ha végig dolgozni szertnél, akkor a szülés napjától. Ha nem dolgozol végig, akkor érdemes onnantól, amikor már nem dolgoznál, de ezt legkorábban a kiírt dátum előtt 28 nappal, vagyis 07.08-tól tudod megtenni. Ha előtte sem dolgoznál, érdemes táppénzre menni. Olvassátok el a Katások ellátásáról írt bejegyzést is: https://babamamapenzugy.hu/milyen-ellatasok-jarnak-kataskent/
Apa a CSED lejártát követő naptól tudja már igényelni a GYED-et.
Üdv,
Melinda
Kedves Melinda!
Férjem fogja igényelni az apa gyedet, én itthon maradok a kicsivel.
A férjem munkahelye kifizető hely.
A családi adókedvezményt tudja majd érvényesíteni a 2 jövedelem mellette?
Esetleges munkahely megszűnése esetén mi a teendő a gyed és az adó visszatérítés kapcsán?
Előre is köszönöm.
Kedves Judit!
Az adókedvezményt havi fix összegű. Ha a munkáltató TB kifizetőhely, ők utalják majd a GYED-et is apának, de az adókedvezményt egyszer veszik (vehetik) figyelembe havonta.
Ha a jogviszonya esetleg megszűnne, akkor a GYED-et mindaddig a régi folyósító utalja, amíg nem lesz új jogviszonya apának. Amint lesz új jogviszony, az új jogviszony 1. napjától az eredeti GYED határozat másolatával GYED továbbfolyósítási kérelmet kell majd leadni az új jogviszonyban. Itt kell majd az adókedvezményről is nyilatkozni.
Üdv,
Melinda